Norwegia – Droga troli, Kolejka Flåm / Norge -Trollstigen, Flåmsbana

Droga Troll

Droga Trolli –  (także: Drabina Trolli, norw. Trollstigen) – droga położona na południe od Åndalsnes w gminie Rauma w Norwegii. Jest ona częścią drogi krajowej nr 63 z Åndalsnes do Valldal i dalej do popularnej wśród turystów miejscowości Geiranger. Trasa została otwarta 31 lipca 1936 roku przez króla Haakona VII po 8 latach budowy.

Średnie nachylenie drogi wynosi 9%. Składa się z 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180°, dlatego nie mogą się po niej poruszać pojazdy dłuższe niż 12,4m. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii. Otwarta zazwyczaj od połowy maja do października. Przy Trollstigen znajduje się jedyny w Norwegii (prawdopodobnie jedyny na świecie) znak drogowy „Uwaga Trolle”. W połowie drogi znajduje się kamienny most przerzucony nad wodospadem Stigfossen. Z parkingu na szczycie można dojść piechotą na taras widokowy, z którego widać drogę i wodospad. Najwyższy punkt Trollstigen znajduje się 852 m n.p.m.

W 2005 roku przeprowadzono remont drogi, poprawiając jej ochronę przed spadającymi odłamkami skalnymi. Prace kosztowały około 16 milionów koron.

[Wikipedia]

 

Flåmsbana

Z Flåm do Myrdal pociąg pokonuje 20 km, wznosi się 850 m i jedzie około godziny. Po obu stronach można podziwiać wodospady, a największy z nich to Kjosfossen o wysokości 93 m. Ale bilet w tę i z powrotem kosztuje 340 koron (ok. 170 zł)!
Flåm to pięknie zlokalizowana miejscowość na końcu Aurlandfjordu, odnogi Sognefjordu. W okresie letnim jest tu kilka połączeń promowych z Bergen. Organizowane są również rejsy turystyczne po okolicznych odnogach Sognefjordu. Po miejscowości kursuje elektryczna kolejka turystyczna – małe wagoniki na kołach.
Niedaleko portu znajduje się dość duży dworzec kolejowy słynnej kolei turystycznej kursującej na trasie Flåm – Myrdal. Budynek dworca jest dobrze zagospodarowany na potrzeby turystów. Oprócz kas biletowych znajdują się tutaj punkty informacyjne, restauracje, kawiarnie i sklepy różnych branż. Obok dworca kolejowego jest przystanek autobusowy, a połączenia w różnych kierunkach dość częste. We Flåm jest też Muzeum Kolejnictwa, warto do niego zajrzeć.
Obok muzeum stoi pomnik Ingolfa Elstera Christensena. Żył on w latach 1872-1943 i był norweskim politykiem partii konserwatywnej. Był również ministrem sprawiedliwości i ministrem obrony narodowej. Pełnił jeszcze kilka innych funkcji. Odegrał ważną rolę w życiu tej części Norwegii.
Linia kolejowa Flåm-Myrdal jest w Norwegii bardzo rozreklamowana. To rzeczywiście atrakcja „cenowa” bo bilet w tę i z powrotem kosztuje 340 koron (ok. 170 zł)! Z Flåm do Myrdal pociąg pokonuje 20 km, wznosi się 850 m i jedzie około godziny. Jedzie w tak wolnym tempie, aby turyści mogli podziwiać krajobrazy, oraz ze względu na bardzo stromy teren. Po drodze jest kilka małych stacyjek. Po obu stronach można podziwiać wodospady, a największy z nich to Kjosfossen o wysokości 93 m i dość szeroki. Tutaj pociąg zatrzymuje się na kilka minut i turyści wysiadają aby zrobić sesję fotograficzną. Pobyt pod wodospadem umila śpiewająca „zjawa na ruinach”.
Dojeżdżamy do Myrdal. Tu jest kolejowy węzeł komunikacyjny łączący Bergen i Oslo. Wszystko byłoby fajnie, gdyby można było chociaż chwilę pokręcić się po miejscowości, ale nic z tego bo na bilecie podana jest godzina powrotu… za 5 minut. I teraz nie wiem, czy to nasze jakieś niedopatrzenie przy kupowaniu biletu powrotnego, czy tak to rzeczywiście funkcjonuje. Znowu przystanek pod wodospadem i zjazd w dół. Teraz autobusem do Gudvangen przez tunel o długości 24.5 kilometra.

 

[http://www.krajoznawcy.info.pl/]