Warszawa – Rembertów – AON – Brama do AONu

Brama, przez którą wjeżdża się obecnie na teren Akademii Obrony Narodowej, składa się z trzech kolumn zwieńczonych rzeźbami, których autorstwo przypisywane jest Stanisławowi Śreniawie-Rzeckiemu.

Kompozycja powstała w 1931 r. w setną rocznicę upadku powstania listopadowego, natomiast sama brama została zbudowana w latach 1934-1935 według projektu architekta Wacława Pikiela. Ponad 6-metrowe kolumny wykonano z żelbetonu pokrytego piaskowcem, rzeźby zaś z wapienia. Na środkowym słupie znajduje się rzeź- ba orła stojącego na jednej nodze z rozwiniętym skrzydłem. Drugą nogę orzeł wspiera na tarczy z napisem „CWP” (Centrum Wyszkolenia Piechoty). Pod napisem znajduje się granat z płomieniem. Prawą kolumnę ozdabia kompozycja z czako i orłem pośrodku oraz symbole szkoły: karta zgięta wpół i wsparty o nią cyrkiel, zwój papieru (lub mapa) przyciśnięty kulą (kartaczem) i symbole militarne: lufy karabinów, rę- kojeść bagnetu, głownia sztandaru, granat i dwa pociski armatnie spowite sztandarem. Hełm z orłem stanowi centralną część rzeźby na lewej kolumnie. Z przodu znajduje się plecak ze zrolowanym kocem, pod nim taśma z nabojami do karabinu maszynowego, obok puszka maski przeciwgazowej, dwie lufy karabinów, rękojeść bagnetu i lufa ckm-u z chłodnicą wodną. Ponadto w poprzek kompozycji ułożony jest sztandar.

Na placu przed bramą wjazdową na teren Centrum Wyszkolenia Piechoty 10 listopada 1935 r. został odsłonięty pomnik z popiersiem Marszałka Jó- zefa Piłsudskiego (początkowo stalowym, później wykonanym z piaskowca). Corocznie, do wybuchu II wojny światowej, w rocznicę „Cudu nad Wisłą” 15 sierpnia pod pomnikiem odbywał się uroczysty capstrzyk, w którym uczestniczy- ło wojsko i miejscowa ludność. W czasie okupacji cokół pomnika zburzyli Niemcy, natomiast popiersie zaginęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Niektórzy mieszkańcy Rembertowa są przekonani, że zostało Niemcom wykradzione i zakopane na jednej z działek w okolicy ul. Cyrulików. Obecnie na miejscu pomnika Marszałka Piłsudskiego stoi postument poświęcony gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”

 

[Rembertów – kolebka orła białego]