Warszawa – Praga Północ – Kamienica Wrzesińska 2

Ulica Wrzesińska 2 – kamienica wielorodzinna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Trzypiętrowa kamienica wraz z oficyną została wzniesiona w latach 1912-1920. Posiada kilkadziesiąt lokali mieszkalnych.Tuż przed wybuchem wojny jej właścicielem był Lichsztejn Lechok. W 1945 roku budynki przy Wrzesińskiej 2 przeszły na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. Około 2007 roku rozebrano będącą w fatalnym stanie technicznym oficynę. 22 sierpnia 2017 roku w drodze przetargu ustnego kamienica została sprzedana za kwotę 7,5 mln zł. Nabywcą została spółka Nordic House Deweloper Sp. z o.o. – Projekt Wrzesińska Spółka Komandytowa. Obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki

Od jesieni 1945 roku przy Wrzesińskiej 2 miała swoją pierwszą udokumentowaną siedzibę szkoła żydowska Centralnego Komitetu Żydów w Polsce (Szkoła Powszechna przy Wojewódzkim Komitecie Żydowskim w Warszawie). 25 kwietnia 1946 roku szkoła została przeniesiona do kamienicy przy Targowej 22.

„Pamiętam piekarnię w suterenie tej kamienicy, zaglądało się przez okienko jak powstają kajzerki.” – wspomina Małgorzata.

[http://www.twoja-praga.pl/]