Warszawa – Praga Północ – Kamienica Józefa Sierakowskiego 4

Ulica Józefa Sierakowskiego 4 – kamienica mieszkalna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Dwupiętrowy budynek został wzniesiony wg. projektu Józefa Orłowskiego w latach 1860-63 dla właściciela dużej odlewni Karola Juliusza Mintera. W latach 1885-1905 w budynku funkcjonowało Gimnazjum Praskie, którego kontynuacją jest dzisiejsze liceum ogólnokształcące im. Władysława IV przy Alei Solidarności. Przed rokiem 1897 kamienica Mintera została rozbudowana o nowe skrzydło od strony ulicy Brukowej (obecnie Okrzei).

W 1910 roku budynek została sprzedana Warszawskiemu Towarzystwu Fabryk Wyrobów Metalowych i Emaliowanych Wulkan.  W 1924 roku Gmina m. st. Warszawy odkupiła niemal cały plac, od czerwca 1942 roku stała się jego wyłączył właścicielem.

Po 1989 roku kamienica weszła we władanie spółki Port Praski, która nosi się z zamiarem wyburzenia budynku… wielka szkoda ponieważ mimo opłakanego stanu jest to jedna z najcenniejszych i najstarszych kamienic Starej Pragi.

SPMPTJ

Ciekawostki

Czas powstania kamienicy odkrył varsavianista Janusz Sujecki, który natrafił na drzeworyt Józefa Holewińskiego pochodzący z czasopisma Kłosy z 1869. Drzeworyt wykonany został na podstawie obrazu Juliusza Kossaka przedstawiającego koński targ na Pradze. Na wielu z nich jak i na wspomnianym drzeworycie, w głębi dostrzec możemy kamienicę Mintera.

W latach 1891-1898 uczył się tu i zdał maturę Janusz Korczak. Korczaka upamiętnia głaz z inskrypcją, który nie znajduje się jednak przy Sierakowskiego 4, a przy dzisiejszym budynku liceum Władysława IV od strony Alei Solidarności.

Szkołę w tym miejscu ukończyli także Henryk Przeździecki, Konstanty Brandel, Bronisław Kopczyński i August Zaleski.

Jeszcze do niedawna nad oknem w narożniku budynku można było dostrzec szkolny dzwonek.

Do rodziny Minterów należała także kamienica przy ulicy Targowej 56.

Dawniej kamienica miała adres Brukowa 16.

Józef Orłowski był architektem również remizy praskiego oddziału Straży Ogniowej na ulicy Marcinkowskiego.

Na elewacji od strony ulicy Okrzei widoczny był napis Polska Zwyciezy pochodzący z czasow II wojny św. – został zamalowany podczas stanu wojennego.

[http://www.twoja-praga.pl/]