Bergen

Bergen  – Brama do fiordów

Otulone majestatycznymi górami, Bergen to drugie co do wielkości miasto Norwegii, oferujące wspaniałe widoki na morze. Natura łączy się tu z kulturą, a życie miejskie jest imponujące. Zanim wybierzesz się odkrywać najdziksze i najpiękniejsze norweskie fiordy, warto pospacerować urokliwymi uliczkami miasta.

Bergen jest pełnym historii i tradycji międzynarodowym miastem o uroku i atmosferze małego miasteczka. Lokalni mieszkańcy są dumni z bogatej oferty kulturalnej swojego miasta i wielu z nich z przyjemnością wskaże drogę turystom do swoich ulubionych atrakcji, sklepów czy restauracji.

Ponad  dziesięć procent ludności w Bergen to studenci, i to właśnie ich obecność wpływa na świeżość i młodzieńczy klimat miasta. Miłośnicy kultury znajdą tu bogatą ofertę atrakcji liczne muzea, galerie sztuki, lokale gastronomiczne, jak również atrakcje na świeżym powietrzu wynikające z bliskości morza i gór.

Korzenie założonego ponad 900 lat temu Bergen pochodzą z epoki Wikingów. Przez cztery wieki w Bryggen dominowali hanzeatyccy kupcy. Miasto było jednym z głównych urzędów Hanzy i tym samym areną handlową między Norwegią a resztą Europy.

Bryggen – nabrzeże hanzeatyckie jest najbardziej widoczną pozostałością tamtych czasów. Dzisiaj jest w jego wnętrzach mieszczą się restauracje, puby, sklepy z rękodziełem i muzea historyczne.

Krajobraz Bergen tworzą domki przytulone do siedmiu wzgórz otaczających miasto. Inne ważne atrakcje miasta to hanzeatyckie nabrzeże, targ rybny i organizowana co roku jedna z większych imprez kulturalnych w Norwegii – Międzynarodowy Festiwal w Bergen.

[https://www.visitnorway.pl/]