Warszawa – Śródmieście Północne – Kamienica Widok 11

Kamienica Widok 11

Od 1852 na działce sięgającej od ul. Widok do Al. Jerozolimskich stała willa zbudowana według projektu Wojciecha Bobińskiego dla Jana Łaskiewicza, oraz otaczający ją obszerny ogród. Przed 1894 willę rozebrano, a działkę podzielono na mniejsze części.
Nowa wielkomiejska kamienica powstała dla Chaskiela Lewenfisza na jednej z działek wydzielonych z poprzedniej posesji. Trzypiętrowa kamienica z zamkniętym podwórkiem „studnią” została ulokowana w zwartej zabudowie ul. Widok. Miała bogaty wystrój elewacji frontowej w stylu historycznym.

Kamienica przetrwała II wojnę św. Zachowały się oryginalne dekoracje reprezentacyjnej klatki schodowej, mieszkań i przejazdu bramnego, m.in.: piece kaflowe, parkiety, sztukaterie, plafony, gzymsy, żeliwne balustrady.
W latach 60-tych XXw. skuto dekorację elewacji frontowej i położono gładki tynk. Fragmenty oryginalnego wystroju pozostały tylko na szczytach wieńczących ryzality. Są wykonane w stylu manieryzmu niderlandzkiego.

Ostatni lokator kamienicy objętej w 1948 dekretem Bieruta, został wykwaterowany w 2007(nakaz PINB z 2001).
Obecnie jest w bardzo złym stanie technicznym, mimo iż posiada status obiektu zabytkowego (wpis do rejestru zabytków 10.04.2003). Opustoszała i zapomniana popada w ruinę w szybkim tempie. Jest ostatnim przedwojennym budynkiem w południowej pierzei ul. Widok.

 

[http://www.warszawa1939.pl/]