Warszawa – Mirów – Browar Hermana Junga

Relikty browaru Hermana Junga (1854, k. XIX w.)

Herman Jung (1818-1890) urodził się na Śląsku, w 1840 r. przeniósł się do Warszawy. Zajął się tutaj warzeniem piwa. W 1854 r. odkupił mały browar Jana Bogumiła Kazimirusa na Woli istniejący od 1824. Zakład został przez niego rozbudowany i zajął teren zamknięty ulicami Grzybowską, Waliców, Pereca i Żelazną. Po pewnym czasie Jung oprócz wspomnianego browaru posiadał jeszcze zakłady przy Pl. Trzech Krzyży, przy ulicy Ogrodowej i przy ulicy Chłodnej działające pod firmą Towarzystwo Akcyjne Wyrobu Piwa „Herman Jung”. Przedsiębiorstwo było jednym z największych producentów piwa w Królestwie Polskim. Działalność spółki przerwała śmierć Junga w 1890 r. Od tego czasu budynki browaru na Woli użytkowały różne instytucje i zakłady.Budynki browaru zbudowano z cegły, pozostawiając nietynkowane elewacje. Stanowiły w XIX w. nowoczesne obiekty przemysłowe. Po śmierci Junga zabudowania użytkowane przez zmieniających się właścicieli podupadały. W czasie okupacji stanowiły część muru otaczającego getto.

Od lat 90. XX w. teren browaru Junga należy do Mennicy Państwowej. Większość jego zabudowy wyburzono, wznosząc w jej miejscu nowoczesny biurowiec „Aurum”. W jego architekturę wkomponowano wpisane do rejestru zabytków budynek administracyjny browaru oraz mur od ulicy Waliców. Choć rozwiązanie może budzić kontrowersje, dla mnie jest ciekawym połączeniem przeszłości i współczesności. Mennica Państwowa w „Aurum” prowadzi Gabinet Numizmatyczny.

[http://www.polskaniezwykla.pl/]

[ Zdjęcia archiwalne wzięte z https://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com/, zdjęcie lotnicze jest ze zbiorów własnych, wykonano je w czerwcu 1945r. ]