Ulica Targowa 56 – opuszczona kamienica wielorodzinna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.
Dwupiętrowy budynek został wzniesiony w latach 1865-67 dla właściciela dużej odlewni Karola Juliusza Mintera. W 1900 roku kamienicę nabył Manas Ryba. 22 września 1939 roku w czasie bombardowania Pragi zginęła w oficynie tego budynku m. in. żona i siedmioro dzieci pana Sucheckiego. Ich okazały grochowiec znajdował się na cmentarzu żydowskim na Targówku.
W 1996 roku ZOK i Janusz Sujecki złożyli wniosek o wpis Targowej 56 do rejestru zabytków.
Kilka lat temu z uwagi na katastrofalny stan techniczny obiekt został całkowicie wyłączony z eksploatacji. Do 2014 roku kosztem 30 mln zł ma zostać przeprowadzona całkowita modernizacja budynku dla potrzeb planowanego otwarcia artystycznego Centrum Kreatywności.
[http://www.twoja-praga.pl/]
Dzisiaj ten opis z Twojej Pragi jest już nie aktualny gdyż po całkowitej odbudowie tej zrujnowanej kamienicy dzisiaj prężnie działa „Centrum Kreatywności Targowa”.
Centrum, jako kolejny punkt na mapie Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej, będzie miejscem spotkania sektora biznesu z przedstawicielami branż kreatywnych. Centrum wyposażone zostało w nowoczesne pomieszczenia biurowe, przestrzenie konferencyjno-wystawiennicze jak i strefy wypoczynku. Najważniejszą jego częścią będą jednak pracownie twórcze zapewniające sprzyjające warunki dla rozwoju innowacyjnych pomysłów przedsiębiorcom działającym w branżach designu, mody, gier, architektury, filmu i wideo, muzyki, radio i tv, ICT, rzemiosła artystycznego, reklamy, fotografii, sztuk perfomatywnych, rynku sztuki i antyków czy rynku wydawniczego.
Centrum Kreatywności Targowa w liczbach
Ponad 3000 m2 przestrzeni dedykowanej dla przedsiębiorców sektora kreatywnego:
33 pracownie twórcze
6 sal konferencyjnych
powierzchnia wystawiennicza
czytelnia miejska
concept store (miejsce na promocję pomysłów inkubowiczów)
przestrzeń eventowa (m.in. przeszklony 360-metrowy dziedziniec)
Koszt uruchomienia Centrum Kreatywności to blisko 30 mln złotych. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 14,5 mln zł.
[http://www.um.warszawa.pl/]