Warszawa – Praga Południe (Kamionek) – Instytut Weterynaryjny SGGW (ul. Grochowska 272)

Instytut Weterynaryjny SGGW w Warszawie (ul. Grochowska 272)

Instytut Weterynaryjny SGGW w Warszawie – zespół murowanych budynków o otynkowanych elewacjach zlokalizowany przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie (dzielnica Praga-Południe), zbudowany według projektu Włodzimierza Nikolajewicza Pokrowskiego. Od 2010 siedziba orkiestry Sinfonia Varsovia

Kompleks zajmujący ok. dwa hektary powstał w latach 1899-1900, rozbudowany w 1930 r. Do 2009 r. zespół akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Obiekt wpisany do rejestru zabytków (Rejestr Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków A-789 2008-01-22, Studium UiKZP m.st. Warszawy, rozdz. XIV).

Według Rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 2006 r. stan zachowania budynków oceniono następująco:

Gmach Główny w stanie dobrym: stolarka pierwotna i wyposażenie niekompletne;

Oficyny przyuliczne w stanie dobrym: ubytki tynków zewnętrznych, stolarka pierwotna i wyposażenie niekompletne;

Pawilony w stanie dobrym: ubytki tynków zewnętrznych, stolarka pierwotna i wyposażenie niekompletne;

Budynki mieszkalne w stanie dobrym: ubytki tynków zewnętrznych, stolarka pierwotna i wyposażenie niekompletne;

Ogrodzenie frontowe: uszkodzenia i braki.

W 2008 r. chęć zakupu kompleksu zgłosiła jedna z warszawskich prywatnych uczelni i zadeklarowała chęć stworzenia tam kampusu. Z propozycją wystąpiło również Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, które chciało tam ulokować Europejskie Centrum Muzyki i siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia. W marcu 2009 r. Urząd m.st. Warszawy odkupił (za 15 mln zł) od SGGW teren po dawnym wydziale weterynarii. Obiekty zostały przekazane, według wcześniejszych planów, orkiestrze Sinfonia Varsovia.

W 2010 Urząd m.st. Warszawy ogłosił międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie projektu sali koncertowej mieszczącej minimum 1,5 tys. osób i zagospodarowanie architektoniczne terenu dawnego Instytutu Weterynarii przy ul. Grochowskiej 272. Do I etapu konkursu zakwalifikowano 137 prac, do II – 10. Laureatów konkursu ogłoszono 14 listopada 2010 r. I nagrodę zdobyło Atelier Thomas Pucher ZT GMBH z Graz w Austrii. 22 października 2015 Thomas Pucher oraz Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry, podpisali umowę w sprawie realizacji prac projektowych. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wyraziła nadzieję, że „na pierwszy koncert w nowo wybudowanej sali koncertowej zaprosimy warszawiaków na początku października 2021 roku”. Oprócz sali koncertowej na terenie obiektu mają powstać m.in. sale do prób, studio nagraniowe, biblioteka i sale szkoleniowe.

[https://pl.wikipedia.org/]

 

Wiki to wiki…co ja widziałem? Chodząc po parku Grochowska róg Podskarbińska zauważyłem przy zachodnim ogrodzeniu parku silnie ostrzelany, uszkodzony w 1944 roku budynek. Chcąc obejrzeć go od frontu trafiłem do byłego instytutu weterynarii który już nim nie jest… Co tam jest? widziałem jakiś studenciaków bo  obecności orkiestry Sinfonia Varsovia nie zauważyłem. Wchodząc na teren instytutu mijamy bramę która nosi na swym stalowym licu ślady po szrapnelach. Wchodząc za instytut widzimy jakieś opuszczone konstrukcje które miały być owa słynną orkiestrą Sinfonia Varsovia. Ma licu budynku obok odnajdujemy ślady po kulach które przepadną gdyż znaleziono monetę na remont budynków , mają być w kompleksie orkiestry. No i to tyle…