Warszawa – Śródmieście Północne – Kamienica Próżna 14

Kamienica Majera Wolanowskiego w Warszawie

Kamienica  Majera Wolanowskiego – zabytkowa kamienica znajdująca się w Warszawie przy ul. Próżnej 14, w dzielnicy Śródmieście. Kamienica przy ul. Próżnej 14 przetrwała zagładę warszawskiego getta. W 1987 wraz z kamienicami o adresach 7, 9 i 12 została wpisana do rejestru zabytków.

W czerwcu 2018 Urząd m.st. Warszawy poinformował, że kamienica ma stać się siedzibą Teatru Żydowskie

W latach 2008–2014 w oknach i na elewacji kamienicy nr 14 znajdowały się fotografie polskich Żydów pochodzące ze zbiorów Fundacji Shalom. Stanowiły one fragment liczącego ok. 8000 fotografii zbioru zgromadzonego po ogłoszonym w 1994 apelu Fundacji o przekazywanie zdjęć przedstawiających żydowskich mieszkańców Polski. Zostały wykorzystane m.in. do stworzenia wystawy I ciągle widzę ich twarze, która została pokazana w 29 muzeach na całym świecie. W 2014 fasadę kamienicy zasłonięto siatką. W 2012 w bramie kamienicy przy Próżnej 14 została umieszczona rzeźba HIM Maurizio Cattelana przedstawiająca modlącego się na klęczkach Adolfa Hitlera.

[Wikipedia]

 

Kamienica powstała pod koniec XIX wieku dla właściciela fabryki wyrobów metalowych. Po wprowadzeniu dekretu Bieruta stała się czynszówką i oczywiście popadła w ruinę. Obecnie jako jedyna z 4 kamienic na próżnej opuszczona, ale ponoć mają się za nią zabrać… A to oznacza, że czeka ją los odnowionych kamienic po drugiej stronie ulicy, a więc nie dla psa kiełbasa. Mieszkań dla zwykłych śmiertelników już tu nie będzie, bo remont pochłonie kupę kasy. Będą biura, albo apartamenty. I tak lepsze to, niż gdyby mieli ją wyburzyć. Zwiedzałem parę miesięcy temu, nie wiem jak dziś z dostępnością. Ale warto rzucić okiem, póki wygląda tak, jak wygląda. Zwiedziłem kilka klatek schodowych, widziałem nieco pozostałości po dawnych lokatorach i muszę powiedzieć, że to poruszające przeżycie. Stać w pokoju, gdzie parę lat temu rozgrywało się czyjeś codzienne życie i podziwiać mech na podłodze i drzewo na balkonie…

[http://fajnemsc.blogspot.com]

 

Data budowy to lata 1898-99.Wzniesiona przez Majera Wolanowskiego na miejscu wcześniejszej kamienicy Flinkera. Częściowo zniszczona w czasie II wojny światowej – obecnie istnieje tylko skrzydło od strony Próżnej.

[http://www.warszawa1939.pl/]