Warszawa – Praga Północ – Kamienica Ząbkowska 14

Kamienica Elżbiety Barbary Podbielskiej mieszcząca się na Ząbkowskiej 14 to najstarszy budynek mieszkalny ulicy. Powstała w latach 1865-66 i jako jedyna przetrwała wielki pożar z XVII wieku. Obiekt parterowy; obecnie własność prywatna. Za budynkiem znajduje się pusty plac. W planach remont obiektu i przywrócenie pierwotnego wystroju elewacji. Rozważana jest adaptacja poddasza i wykonanie facjat. Po remoncie obiekt miałby być w całości użytkowany jako powierzchnia handlowo-usługowa, jak obecnie. Plan rewitalizacji zakłada również możliwość zabudowania obszernej, pustej części działki, co zapewni przyszłemu inwestorowi opłacalność remontu zabytkowego budynku frontowego. Na tyłach obiektu dostępna jest relatywnie spora przestrzeń, co we wrześniu 2016 roku zaowocowało ruszeniem nowej inwestycji budynku mieszkalnego, 6-cio piętrowego z lokalami usługowymi na parterze. Inwestycja realizowana jest przez tego samego wykonawcę, który realizował Ząbkowską 5.

[http://www.ulicazabkowska.pl/]

 

 

Ulica Ząbkowska 14 – kamienica usługowa na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Parterowy, murowany dom w podmiejskim stylu z charakterystycznym dobrze zachowanym przejazdem bramnym został wzniesiony w latach 1865-66 dla Elżbiety Barbary Podbielskiej.              Na początku pełnił funkcję mieszkalną. Następnie przez wiele lat mieścił kilka lokali usługowych.       W 1945 roku przeszedł na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. Po 1989 roku stał się na powrót własnością prywatną. W 2016 roku spółka Ząbkowska 14 rozpoczęła przebudowę budynku frontowego oraz zabudowę pustej działki za budynkiem.  Ząbkowska 14 jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki

Kamienica szczęśliwie przetrwała wielki pożar Ząbkowskiej w czerwcu 1868 roku i dziś jest najstarszym zachowanym budynkiem na ulicy Ząbkowskiej. Od 1977 roku jeden z lokal był zajmowała pracownia zegarmistrzowska prowadzona przez Jerzego Rosiaka.

[http://www.twoja-praga.pl/]