Warszawa – Śródmieście Północne – Kamienica Sienna 45 – Kamienica pod żaglowcem

Kamienica pod Żaglowcem – Sienna 45

Kamienica pod Żaglowcem to zabytkowa kamienica znajdująca się przy ul. Siennej 45 w dzielnicy Śródmieście, nieopodal alei Jana Pawła II. Nazwa zaczerpnięta jest od charakterystycznych kafelków w bramie z motywem żaglowca.

Kamienica została wybudowana na początku XX wieku według projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego. W czasie II wojny światowej znalazła się w obszarze getta, wyłączona z niego przed wybuchem powstania, dzięki czemu uniknęła wówczas zniszczenia. W podwórku-studni kamienicy znajduje się kapliczka najprawdopodobniej z 1943 roku, ustawiona wkrótce po wprowadzeniu się nieżydowskich mieszkańców do kamienicy wyłączonej z granic getta warszawskiego. Podczas powstania warszawskiego w kamienicy mieściła się siedziba dowództwa zgrupowania AK Chrobry II. Jedynie nieznacznie uszkodzona, do dzisiaj zachowała się w dobrym stanie z bogatym detalem architektonicznym.

Przez długie lata pusta ściana szczytowa kamienicy od strony alei Jana Pawła II przykryta była ogromnym muralem z reklamą Towarzystwa Ubezpieczeniowo-Reasekuracyjnego „Polisa”. Jednak w lipcu 2010 roku został on przykryty nowym muralem włoskiego artysty Blu, który namalował scenę batalistyczną z marionetkowymi żołnierzami.

[http://warszawa.wikia.com]