Warszawa – Śródmieście Północne – Budynek Universalu

Universal czyli jeden z największych wieszaków reklamowych stolicy znika. W miejsce budynku powstanie zupełnie nowy biurowiec o wysokości około 94 metrów, będzie całkowicie przeszklony i nie będzie miał kształtu prostokątnego pudełka tylko będzie jakby lekko wgięty do środka.

Dzięki czemu będzie przez dłuższy czas dnia przepuszczać światło do bloków za budynkiem i nie zaburzy to układu urbanistycznego tak zwanej „Ściany Wschodniej„.

Cały plan zagospodarowania wschodniej pierzei ul.Marszałkowskie  powstał w 1958 roku. Koncepcję zaplanował Zbigniew Karpiński, według której w narożniku Alei Jerozolimskich i ul.Marszałkowskiej miała pojawić się kompozycja złożona z dwóch elementów, którymi są lekka konstrukcja rotundy z charakterystycznym dachem i budynek Universalu który miał swoim rozległym kształtem tworzyć tło.

W roku 1965 budynek był już gotowy. Zespół Jerzego Kowarskiego zaprojektował zwykły biurowiec o pudełkowatym kształcie, z szarą metaliczną elewacją. u03 u01Budynek stał się siedzibą Centrali Handu Zagranicznego „Universal”, eksportującej sprzęt AGD. Biurowiec w latach 90 przeszedł remont elewacji i zyskał nowe pomarańczowe zdobienia i przyciemniane szyby. Jednak w roku 2003 właściciel zbankrutował i Universal zyskał także nową funkcję powierzchni reklamowej. W końcu budynek został nabyty przez austriacką firmę S+B Gruppe, która właśnie rozbiera budynek i postawi nowy.

Universal był zlokalizowany pod adresem Al. Jerozolimskie 44 w Warszawie (budynek został zburzony na przełomie 2016 i 2017)

[http://czaja.robi.to/