Warszawa – Praga Północ – Fabryka Schichta

Fabryka przy Szwedzkiej założona została w 1896 roku pod nazwą „Praga” Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych z kapitałem zakładowym 600 000 rubli. Zatrudniająca 200 robotników firma produkowała głównie kwas siarczany, wosk dla szewców, wosk pszczeli do podłóg, wazelinę i pasty do butów.

Po I wojnie światowej, w 1919 r. zakład przejęła najpierw Spółka Akcyjna Wotitz, następnie Saturnia, a wreszcie w 1925 roku – Schicht. Profil produkcji znacznie się zmienił: zamiast wosków i past, produkowano teraz mydła do prania i toaletowe, proszki do prania, lakiery i terpentynę. W 1928 r. koncern Schichta zakupił sąsiednią fabrykę lamp, co pozwoliło na rozwinięcie produkcji. W nowo zakupionych budynkach uruchomiono produkcję perfumeryjno-kosmetyczną. Wytwarzano tam między innymi słynny proszek do prania „Radion” i mydło „Biały jeleń” oraz glicerynę.

W następnych latach fabryka stale się rozwijała i w 1930 r. na Szwedzkiej pracowało już 812 osób. W 1935 r. do spółki włączono kapitał angielski i od tej pory firma funkcjonowała pod nazwą „Schicht-Lever”. Po wybuchu II wojny światowej, oddana pod zarząd niemiecki, produkowała głównie na potrzeby wojska.

Po wojnie odbudowano częściowo zniszczone w 1944 r. zakłady i w 1950 r. uruchomiono znowu produkcję kosmetyków oraz środków czystości. Funkcjonująca pod nazwą „Uroda” firma, w 1970 r. weszła do zjednoczenia „Pollena”. W 1991 r. rozpoczęto prywatyzację przedsiębiorstwa. Cztery lata później, w 1995 r., spółkę „Pollena-Uroda” S.A. (zakłady w Warszawie i we Wrocławiu) nabywa brytyjska firma PZ Cussons S.A. W 2002 r., po połączeniu spółek Uroda S.A. i Cussons Polska S.A., firma funkcjonuje już pod nazwą PZ Cussons Polska S. A. Niedługo jednak, gdyż PZ Cussons postanawia pozbyć się zakładu przy Szwedzkiej i przenieść całość swej produkcji do zakładów we Wrocławiu.

W styczniu 2005 r. Cussons wystąpił do Prezydenta m.st. Warszawy o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na nadbudowie, rozbudowie i przebudowie kwartału zabudowy poprzemysłowej na zespół mieszkaniowy z usługami pierwszego stopnia w parterach na działce nr ew. 6 z obrębu 4-13-02, położonej przy ul. Szwedzkiej na terenie Dzielnicy Praga Północ w Warszawie. Niedługo później działkę wraz z warunkami zabudowy po Brytyjczykach odziedziczyli Hiszpanie, którzy postanowili przekształcić starą fabrykę w nowoczesne osiedle mieszkaniowe.

[Nowa gazeta praska]